Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Fundacja "BĄDŹ DOBROCZYŃCĄ"

Ścieżki Zrozumienia: Projekt na rzecz Rozwoju Rodzinnego

Logotypy Fundusze Europejskie dla Opolskiego, flaga RP, Dofinansowane przez Unię Europejską, Opolskie

"Ścieżki Zrozumienia: Projekt na rzecz Rozwoju Rodzinnego"
realizowany w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 Priorytet 6 Fundusze europejskie wspierające włączenie społecze w opolskim Działanie 6.7 Wsparcie rodziny i pieczy zastępczej

 Zadania projektu:
- Indywidualne i Grupowe Poradnictwo Interdyscyplinarne – Psychologiczne, Pedagogiczne, Prawno-Obywatelskie i Socjalne
 - Turnusy Terapeutyczno-Wypoczynkowe dla Rodzin Zastępczych: Budowanie Rodzinnej Harmonii (Cele Turnusów: Wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez wspólne aktywności i relaks. Dostarczanie wsparcia zarówno dla rodziców zastępczych, jak i dzieci umieszczonych w ich rodzinach oraz dzieci własnych)

Okres realizacji projektu: 2024-11-01 do 2026-10-31

Grupy docelowe:

Uczestnicy Projektu to  osoby fizyczne mieszkające  i/lub pracujące i/lub uczące się na terenie subregionu Kędzierzyńsko-Strzeleckiego w województwie opolskim tj.całego powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz gmin Kolanowskie, Strzelce Opolskie, Ujazd, Leśnica, Zawadzkie, Jemielnica 
- Rodziny biologiczne przeżywające trudności życiowe i emocjonalne, które są zagrożone utratą pieczy nad własnymi dziećmi; rodziny, które już utraciły prawa do dzieci i pragną je odzyskać; członkowie rodzin biologicznych, w tym dzieci i dorośli, którzy mogą korzystać z pomocy oferowanej przez projekt.
- Rodziny zastępcze, w tym dzieci umieszczone w pieczy zastępczej oraz ich otoczenie (np. dorosłe rodzeństwo, dzieci biologiczne w tych rodzinach); osoby sprawujące pieczę zastępczą, które często muszą nabyć dodatkowe kompetencje, aby skutecznie wspierać dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.
- Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym; osoby z niepełnosprawnościami, w tym te o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Priorytetowo  do projektu będę rekrutowane osoby:
a) o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
b) korzystające z programu PEAD 2021-2027 (FE PŻ)
c) dzieci wychowujące się poza rodziną biologiczną


Głównym celem realizacji projektu jest rozwiązywanie problemów osób zagrożonych wykluczeniem społecznym to jest rodzin i dzieci przeżywających kryzys (między innymi trudności opiekuńczo-wychowawcze, zaburzenia psychiczne, problemy prawno-obywatelskie) oraz wspieranie rodzin zastępczych.
Cele projektu:
1. Rozwiązywanie problemów osób zagrożonych wykluczeniem społecznym - skupienie się na rodzinach i dzieciach przeżywających kryzys, takich jak trudności opiekuńczo-wychowawcze, zaburzenia psychiczne oraz problemy prawno-obywatelskie.
2. Wsparcie rodzin zastępczych - zapewnienie im niezbędnej pomocy oraz wsparcia w zakresie aktywnej integracji.
3. Wspieranie integracji społeczno-gospodarczej obywateli państw trzecich, w tym migrantów, zapewniając dostęp do wsparcia w języku ukraińskim.
4. Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne - dostarczenie pomocy psychologicznej oraz edukacyjnej dla dzieci, młodzieży i rodziców zagrożonych wykluczeniem społecznym.
5. Zwiększanie dostępności usług - zapewnienie dostępu do jakościowych, trwałych i przystępnych cenowo usług oraz wsparcia w zakresie zdrowia i opieki społecznej.
6. Deinstytucjonalizacja pomocy - promowanie usług społecznych, które unikają instytucjonalizmu poprzez działania w środowisku lokalnym.

Efekty projektu:
1. Poprawa sytuacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym - poprzez dostarczanie usług i wsparcia psychospołecznego.
2. Wzrost liczby rodzin zastępczych - poprzez odpowiednie wsparcie i zapewnienie dostępu do usług integracyjnych.
3. Zwiększenie integracji społecznej - szczególnie wśród dzieci i rodzin migrantów oraz uchodźców.
4. Zwiększenie świadomości prawnej i umiejętności obywatelskich - poprzez konsultacje i poradnictwo prawno-obywatelskie oraz organizowanie spotkań wspierających wymianę doświadczeń.

Rezultaty projektu:
1. Zindywidualizowane wsparcie dla uczestników - dostosowanie działań do indywidualnych potrzeb, które przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu.
2. Wzrost umiejętności i kompetencji uczestników - przez różnorodne formy wsparcia, takie jak terapia, mediacja czy grupy wsparcia.
3. Stworzenie baz danych i dokumentacji dotyczącej sytuacji rodzin w kryzysie - co umożliwi lepsze dostosowywanie działań do potrzeb społeczności.
4. Wsparcie w zakresie aktywnej integracji - w tym organizowanie turnusów terapeutycznych dla rodzin zastępczych oraz szkoleń dla specjalistów.
5. Osiągnięcie celów określonych w dokumentach programowych - w tym cele szczegółowe w związku z Funduszami Europejskimi oraz wzmacnianie potencjału organizacji pozarządowych i społecznych.

Wskaźniki projektu:
- Całkowita liczba osób objętych wsparciem - 200
- Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie – 5
- Liczba osób objętych usługami w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej – 200
- Liczba osób biernych zawodowo objętych wsparciem w programie – 125
- Liczba osób, których sytuacja społeczna uległa poprawie po opuszczeniu programu - 120
- Liczba utworzonych w programie miejsc świadczenia usług wspierania rodziny i pieczy zastępczej istniejących po zakończeniu projektu – 5
- Liczba dzieci i młodzieży, które opuściły opiekę instytucjonalną dzięki wsparciu w programie – 1

Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 1 029 900,00 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 875 415,00 zł

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie, skontaktuj się z nami
- pod jednym z numerów telefonów 77 44 11 229,
722 250 049,
- przez media społecznościowe (Facebook),
- wysyłając wiadomość e-mail na adres info.dobroczynca@gmail.com
- przychodząc osobiście do Biura Fundacji „Bądź Dobroczyńcą” mieszczącego się pod adresem: ul. Reymonta 49 A, 45-072 Opole.

ZAŁĄCZNIKI:

FUNDACJA

Fundacja

45-072 Opole
ul. Reymonta 49 A

Tel. 77 44 11 229, 572 769 892

E-mail: info.dobroczynca@gmail.com

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: